Vanjska sigurnost

From xat wiki
This page is a translated version of the page External security and the translation is 96% complete.

Vanjska sigurnost je svaka mjera sigurnosti koja je izvan kontrole xata i nalazi se u rukama korisnika, kao što je korištenje jake lozinke i zaštita emaila.

Dakle, ovi savjeti nisu direktno povezani s xatom i na kraju je korisnikov izbor da slijedi ove savjete i koji se mogu primijeniti na bilo koju web stranicu. Ti su savjeti ključni za čuvanje vašeg xat računa i preporučujemo da ih koristite.

Zapamtite da xat neće nikada tražiti vaše lične podatke.

Lozinka

Passwords are the key words of account security and having a strong password is essential while using xat or any other website. Having a strong password prevents people from guessing and brute forcing your password.

Da biste bili sigurni da niko ne može pogoditi vašu lozinku, izbjegavajte da koristite vaše ime ili imena članova porodice, vaše korisničko ime, datum rođenja, ponovljene znakove ili bilo koje uobičajene riječi koje se nalaze u rječniku. Ne zaboravite da koristite različitu lozinku od lozinke svog emaila.

Napomena: Na xatu, svi ne-alfanumerički znakovi će biti uklonjeni iz vaše lozinke, tako da se uvjerite da sadrži samo alfanumeričke znakove (a-z, A-Z, 0-9).

Stvaranje jake lozinke

Stvaranje jake lozinke može biti teško, ali generalno jaka lozinka se sastoji od najmanje 8 znakova koji su kombinacija slova (velikih i malih slova) i brojeva. Što više znakova sadrži vaša lozinka, to će biti jača.

Možda ćete koristiti sljedeći generator da odmah napravite sigurnu i slučajnu lozinku (koja radi na xatu) koju možete koristiti za svoj račun: https://www.avast.com/random-password-generator.

Redovno mijenjanje vaše lozinke

Na brzom i zauvijek promjenjivom mjestu kao što je Internet, preporučuje se da promijenite lozinku svakih 3-6 mjeseci, tako da u slučaju da postoji neka vrsta provale podataka, vjerovatno neće uticati na vaš račun.

Sigurnost emaila

E-mail sigurnost je dvostruko važna, pošto je ovo u osnovi vaš centar komunikacije i povezuje sve vaše račune zajedno, bilo da je to xat ili bilo koja druga stranica za društvene mreže.

Većina prijedloga u nastavku pokriva četiri glavna email provajdera: Gmail, Outlook/Hotmail, iCloud i Yahoo Mail. Ako vaš email provajder nije naveden, kontaktirajte ga i raspitajte se o njihovim dodatnim sigurnosnim funkcijama kako biste zaštitili svoj račun.

Ako ste plaćeni korisnik(ako ste kupovali xatse), možete zatražiti promjenu emaila pomoću otvaranja ticketa.

Naša preporuka

Preporučujemo da koristite Gmail kao primarnu email poštu za xat. Gmail ima nekoliko sigurnosnih metoda da vas zaštiti od neovlaštenog pristupa i ne dozvoljavaju ponovnu upotrebu email adrese. Osim toga, Gmail je provajder kod kojeg se najmanje javljaju problemi sa primanjem email pošte od strane xat-a.

Preporučujemo da bolje pogledate ove sigurnosne metode u nastavku kako biste spriječili pristup treće strane vašoj email pošti.

Verifikacija u 2 koraka

Glavni provajderi emaila vam omogućavaju da koristite verifikaciju u 2 koraka kako biste osigurali svoje email račun. To zahtijeva od vas da svom provajderu date svoj broj telefona. Svaki put kada neko (uključujući i vas) pokuša da pristupi email računu, na vaš telefon će biti poslan sigurnosni token da biste zatim unijeli vašu prijavu putem e-maila koja će vam omogućiti da nastavite. Na ovaj način, samo se neko sa vašim telefonom može prijaviti na vaš email račun.

Ovo su neke liste linkova sa vodičima za neke provajdere koji svojim korisnicima pružaju verifikaciju u 2 koraka:

Autentifikacija

Gmail i Hotmail/Outlook vam omogućavaju da koristite Autentifikaciju za osiguranje vašeg računa email pošte. Autentifikacija je industrijski standard za vremenske ili jednokratne lozinke (također poznate kao TOTP ili OTP). Zahtijeva da preuzmete aplikaciju za autentifikaciju vašeg određenog provajdera i aktivirate je putem postavki email pošte. Svaki put kada neko (uključujući i vas) pokuša pristupiti vašem računu email pošte, od vas će se tražiti da unesete privremeni sigurnosni token iz aplikacije da biste dobili pristup. Ovi kodovi se također mogu generirati van mreže što je korisno ako vaš uređaj nema pristup internetu.

Napomena: Na Gmailu će se generirati QR kod i vremenski ključ (koji će se prikazati kada kliknete na "ne možete pročitati kod?") kako biste mogli aktivirati svoju aplikaciju. Trebali biste ih sačuvati na sigurnom mjestu, tako da ako izgubite telefon, možete ga aktivirati na drugom uređaju.

Ovdje je lista linkova sa vodičima iz Gmaila i Hotmaila/Outlooka o autentifikaciji:

Ostale metode

Gmail i Hotmail/Outlook također pružaju druge metode za osiguranje vašeg računa email pošte. Oni su:

  • Rezervni kodovi: Ovo su jedinstvene lozinke koje vam omogućavaju da se prijavite kada ste daleko od svog pametnog telefona, na primjer kada putujete. Mogu se koristiti i u hitnim slučajevima i kada sve druge metode ne uspiju. Preporučujemo da ih odštampate ili sačuvate u vanmrežnim jedinicama za skladištenje (npr. USB disk).
  • Zahtjevi za pristup putem aplikacije: Možete zatražiti zahtjev za pristup koji će se pojaviti u skočnom prozoru na vašem pametnom telefonu umjesto da unesete lozinku.
  • Rezervna kopija na telefonu (samo Gmail): Ako izgubite pristup svom telefonu i nemate aktivirane druge metode oporavka, ovo vam omogućava da pošaljete sigurnosni kod na alternativni telefon.
  • Fizički sigurnosni ključ (samo Gmail): Ova metoda vam omogućava da koristite uređaj kao fizički ključ za pristup vašem računu email pošte. Ovo se može učiniti putem vašeg pametnog telefona koristeći Bluetooth ili povezivanje direktno na USB port vašeg računara, ili korištenjem jedinice za skladištenje van mreže.

Ovdje ćete moći postaviti ove metode:

Upozorenje: Ne preporučujemo Hotmail/Outlook ili Yahoo! provajdere email pošte zbog njihove politike koja im omogućava da recikliraju adrese email pošte ako postanu neaktivne.