Rules:Sohbet

From xat wiki
Jump to: navigation, search

Sohbet Kurallari

Tüm ziyaretcilerin en iyi sekilde vakit gecirebilmesi icin, her kullanicinin uymasi gereken kurallari asagida listeledik.
1. Sadece Türkce. 
Burada kabul edilebilir dil sadece türkcedir. (Ceviri kullanmadiginiz sürece).
2. Saygılı olunuz ayrıca taciz ve ayrımcılık yapmayınız. 
Kişilerle hakaret içerikli konuşmalar yapmayınız, örneğin ayrımcılık, taciz, argo, kisilere sohbet kutularına ya da gruplara saygısız itamlarda bulunmayınız. Uygunsuz içerik barındıran paylaşımlar yapmayınız.
3. Uygunsuz içerikli bağlantılara izin verilmez. 
Bunlar seksüel resimler, ifade kombinasyonları yada stick figürlerini içermektedir. Küfür içerikli kelimerin bir kısmını yazmadan veya yıldız ile sansürleyerek kullanmak yasaktır. Yasa dışı ürünler ve uyuşturucu hakkında tartışmak yasaktır. Bu konular hakkındaki hüküm moderatörlerin takdirine bırakılmıştır.
4. Önerilmeyen içerik veya website reklamı yapmayınız. 
Genellikle, resim yükleme, video ya da diğer yaratıcı içeriklere izin verilmektedir, ancak bu bağlantıların önerilmiş olması gerekmektedir, örneğin Youtube veya Imgur gibi. xat forum veya herhangi bir xat fan sitesinin bağlantısının paylaşılması kabul edilebilir. Ancak diğer reklamlara izin verilmez, bu durum kullanıcıların anasayfa bağlantılarını içermez. Kullanıcı isimlerinde bağlantı reklam bulundurmak yasaktır, ancak ev adreslerinde olduğu sürece sorun teşkil etmez. Ayrıca bu bağlantıları ana sohbete taşımakta yasaktır.
5. Diğer kullanıcıları taklit etmeyiniz. 
Diğer kullanıcıları, xat personelini volunteers ya da Chat görevlilerini taklit etmeyiniz. Diğer kullanıcıları taklit eden kişiler şutlanabilir ya da yasaklanabilir. Taklit sadece avatar veya diğer kullanıcının ismini kullanarak yapılmaz. Bir taklit örneği olarak şu gösterilebilir; bir kullanıcı bir şey dedikten sonra diğer kullanıcın aynı şeyleri kasıtlı şekilde yazmasıda taklit olayına girmektedir.
6. Rütbe istemeyiniz. 
Üyelik veya daha yüksek bir rütbe talep etmeyiniz. Rütbe ana sahibin kararlarına bağlıdır.
7. Bedava ürün istemeyin ya da bunun için yalvarmayınız. 
Karsiliksiz xats, days yada güç talebinde bulunana asla tolerans gösterilmeyecektir.
8. Spam e izin verilmemektedir. 
İfadelerin ana sohbette bir sefer 4 tane kullanılmasına, isimlerdeyse 6 tane kullanılmasına izin verilir. Ancak her kullanıcının isteklerine göre num veya count ifadelerini isimlerinde kullanmalarına izin verilir. Ama diğerleri gecikme (lag) ile alakalı rapor ederse,kullanıcıların isimlerini değişmeleri istenebilir. Aynı mesajları birden fazla şekilde gönderilmesine veya kelimelerin harf harf yazılmasına izin verilmez. Bir kelime için ekstra karekter eklenmesi makul kabul edilebilir. Moderatörler sizi eğer mesajlarınızda spam yapıyorsanız uyaracaktır. Size gücünü w7 yada w77 seviyesinde kullanmayınız. Ayrıca doodle uygulamasıyla çizilen resimleri silmek yasaktır.
9. Bir kaç istisna haricinde alım satım yapılması yasaktır. 
Kullanıcılar eğer hiç dayse sahip değilse, days ticaretine izin verilmektedir. Diğer tüm alım satımlar Trade sitesi kısmında yapılmaktadır. Days, xats, güç, ID, arkaplan alım satımı yasaktır, sadece durum mesajınızda bulundurabilirsiniz. İşaretler ile durum mesajınızda bulunan alım satım ile alakalı durumlara dikkat çekmek veya ana sohbette bundan bahsetmek yasaktır. Off-site için xat alıp satmakta ayrıca yasaktır.
10. Aksamalara, trollere, argo içerikli mesajlara ya da acındırmalara neden olmayınız. 
Sohbet düzenine zarar verecek biçimde olan davranışlar yasaklanmaya neden olabilir. Belirli konular hakkında tartışma, hatta siyaset bile tartışma sivil olduğu sürece kabul edilebilir. Katılınılmayan görüş, yapıcı eleştiriler bir sorun olarak kabul edilmemelidir, ancak bu durumda gönderiler nefret ya da kötü niyetli yorumlar içeriyorsa bu durum tolere edilmeyecektir. Troll ve beraberinde argo kullanım ayrıca drama da tolere edilmeyecektir.
11. Hack veya bununla bağlantılı aktiviteler hakkında tartışmayınız. 
Hack hakkında tartışmak kesinlikle yasaktır.
12. xat ürünlerine ödeme yapmış yada üye olmak için çaba gösteren kişiler ile alay etmeyiniz. 
Kullanıcılar alışverişlerinden dolayı hor görüldükleri için gelmiyorlar, bu nedenle xat ürünlerine ödeme yapmış kişilerle alay etmeyiniz. Ayrıca üye olmak için çaba gösteren kişilerlede alay etmeyiniz. Onların çabası takdir edilmelidir.
13. xat Hizmet şartlarına uyun. 
Bu kurala uymayanlar banlanacaktir. Bu kurallar kisisel bilgilerin aciga vurumu, kötüye kullanma ya da kimlik avi veya hile gibi durumlari kapsar. Diğer servisler hakkında bağlantılara hatta tartışmaya bile izin verilmeyecektir, özellikle xat içeren diğer servisler.

GÖREVLI BILGILENDIRMESI

 • Her şutlama ve yasaklama için MUTLAKA sebep yazılması gerekmektedir. Yasak kaldırarak veya toplu bir şekilde gelerek yasaklananlar için de teker teker sebep yazılmalıdır.
 • Yasaklamalarda yasaklanma nedenlerini gözeterek süreleri belirleyiniz. Basit kural ihlallerinden dolayı uzun süreli yasaklamalar yapmayınız.
 • Özel sohbet yasaklamalarında tam konuşma görüntüsünü isteyiniz. Ayrıca konuşma görüntüsünün saatine ve IDlere de dikkat ediniz.
 • Tartışmanın devamına yol açacak davranışlardan kaçınınız. Bu durum genellikle kişisel durumları içermektedir. Kişisel sorunlarınızın bulunduğu kullanıcılar ile tartışmanızı mümkün olduğunca özel sohbetten yapınız ve siteye yansıtmayınız.
 • Kullanıcıları küçük düşürücek veya kışkırtacak söylemlerden ve sebeplerden kaçınınız.
 • Sebep yazarken standart kalıplar uygulamak yerine kişinin yaptığı kural ihlaline göre sebepler yazınız. Bu durum ileride yaşanacak herhangi bir sorunda kişinin neden yasaklandığını kanıtlamak için hem bize hem de size yardımcı olacaktır.
 • Spam konusunda çok aşırıya kaçılmadan veya sohbet akışını engellemediği sürece yasaklama ve şutlama yapmayınız.
 • Yabancı dil konuşulurken eğer görevlilerden biri bu dile hakimse iltimas gösterebilir ve bu kuralı anlatarak kullanıcıların çeviri kullanmasını önerebilirsiniz.
 • Aktif olmadiginiz süre zarfinda , bu durumu nickinizde belirtiniz. Örnek: Afk, yok, mesgul vb.
 • Özel Sohbet de meydana gelen durumlar oldugu zaman, bunu ss alip, banlarken ban sebebine koyunuz.
 • Yukarda saymis oldugumuz kurallari kasitli bir sekilde ihlal eden görevliler bu durumu süreklilik haline getirirlerse yetkilerini kaybederler.
 • Profesyonellikten uzak bir biçimde diğer sohbet kutularındaki davranışlar Sohbet te yetkinizin düşürülmesine neden olabilir. Bu vaka ayrı ayrı ele alınarak karara varılır.

NOT: UYARI GEREKEN DURUMLARDA DİREK ŞUTLAMA YERİNE KİŞİSEL İNSİYATİFLERİNİZİ KULLANARAK SÖZLÜ UYARILAR YAPMANIZ HEM SİZİN HEM DE KULLANICILARIMIZ İÇİN DAHA İYİ OLACAKTIR. BİZİM BURADAKİ AMACIMIZIN KULLANICILARA DAHA İYİ VE DAHA VERİMLİ BİR SOHBET SAHASI OLUŞTURMAK OLDUĞUNU LÜTFEN UNUTMAYINIZ.

Edit-icon.png
Yenilikler