Dolandırıcılık

From xat wiki
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Scams and the translation is 100% complete.

Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Tagalog • ‎Türkçe • ‎dansk • ‎français • ‎italiano • ‎magyar • ‎العربية • ‎ไทย

Dolandiricilik xats, abone günlügü, gücler veya hesabinizi calmak icin bir girisimdir. Dolandiricilik, dolandiricilarin kendi gibi bircok farkli sekil ve boyutta gelir. Asagida, en popüler dolandiricilik teknikleri ve bununla karsilastiginizda ne yapmaniz gerektigini gösteren bazi bilgiler var.

En popüler dolandiricilik

xat/days/powersleri Cogaltma

Bu durumda, kullanıcı size xat/days/güclerinizi cogaltacagı hakkında yogun bir caba harcayarak ikna etmeye calışır ve bu kisinin aslında tek düsündügü sahip olduklarınızı ona transfer/ticaret yoluyla göndermenizdir. Bir cok kullanıcı bu yöntem ile dolandırılmaktadır. Hırsız, bunu daha önce yaptıgına dair size sahte vidyolar ya da ekran görüntüleri gösterilir ya da ticaret motorunu kullanarak kendi güclerini 2 ya da 3 cift olarak gösterebilir. Her zaman hatırlamanız gerekiyor ki böyle bir asla MÜMKÜN OLMAYACAKTIR. Cünkü kimse istedigi kadar ürüne istedigi kadar ödeyemez yani kimse xat/days/güclerin alım satımını kontrol edemez. Kendinize bazı sorular sorun:

  • Neden bu kullanıcı karsılıgında bir sey istemeden benim sahip olduklarımı cogaltmak istesin ki?
  • Bu hırsızın güçcerine baktıgımda, neden eger o gücleri çogaltabiliyorsa her bir gücten 99.999 adete sahip degil?

Ödünc Gücler

Bazıları sizden bir dakikalıgına güclerinizi ödünc ister, onların yeterince güvenilir olduguna karar verip ardından gücleri ödünc verirsiniz. Onlar gücler ile beraber kacar ve gücler tekrar size asla dönmez. Lütfen not alın, xat ödünc güc olaylarını asla desteklememektedir. Eger güc ödünc vermeye karar verirseniz, istedigi güc miktarınca xats isteyin, örnegin; eger onlar sizden purple istiyorsa sizde purple ederi kadar xats alın. Eger purple ı tekrar getirirlerse xatslarını geri verin. Bu sizi dolandirilmaktan bir miktar olsada koruyacaktır.

xat görevlileri ödünc powers

Bazı kullanıcılar güclerini alabilmek icin xat görevlisi rolü yapar. Onlar size söyle bir sey söyleyecektir "Biz purpleyi geri topluyoruz. Lütfen bize purple gücünüzü verin aksi takdirde hesabınız silindiginde sahip oldugunuz herseyi kaybedersiniz." Ayrıca onlar size xatın bazı seyleri test ettigini söyleyip sizden güclerinizi vermenizi rica eder aksi takdirde yine sizi hesabınızı kitlemekle tehdit ederler. Bazı basit soruları kendinize sorun:

  • Eger bunlar xat görevlisiyle benim xatlarıma neden ihtiyacları var? Onlar veri tabanına bunları alabilmek icin erisemiyor mu?
  • Gercek xat görevlilerin IDleri 101 veya daha altadır. Siz neden xat görevlisi hesabınızda degilsiniz?

Bazı kisileri bunların gizli ve ya test hesapları olduklarını "iddia" eder. Xat görevlileri is ve kullancılar hakkında problem yasamamak icin asla gizli hesap kullanmazlar.

Ücüncü kısım bedava xats icin programlar

Bazı kullanıcılar "xat programanına" sahip olduklarını iddia eder, ve bunlar bu programı herkese yayıp herkesin tüm gücleri almasını ister. Aynı gücleri cogaltmak isteyenler gibi, kendinize bir kac soru sormalısınız:

  • Neden kendileri tonlarca güce sahip degil?
  • Eger o benim, bir cok kisinin limitsiz xatsa sahip olmasını istiyorsa neden bana yarım milyon xats göndermiyor? Neden almak icin bu programı indirmek zorundayım?

Uzaktan masaüstü kontrolü icin ücüncü taraf programlari

Bazi kullanicilar bilgisayarina TeamViewer yada SupRemo gibi programlar yüklemen icin seni tesvik edebilir. Bu tür programlar dolandiriclarin e-posta adresine, xat hesabina erisim saglamasina ve hatta virüs ya da benzeri programlar yüklemesine olanak taniyan uzak masaüstü uygulamalardir. Kendine sorman gereken bir kac birsey:

  • Neden masaüstüme erisim saglamak istiyorsun? Neden program yüklememi istiyorsun
  • Bunun yerine neden sadece ticket olusturmuyorum bu sorunun cözülmesi icin ?

ID Alımı

xat ID alım satımını desteklememektedir. Eger herhangi bir ID icin ödeme yapacaksan, karcındakinin güvenilir olduguna emin olmak zorundasın. Eger onlar cok ucuz maliyete ID satıyorsa onlar ile alısveris yapmayınız. Bu bir aldatmacadır. http://xat.com/web_gear/chat/register.php?UserId=123& bu baglantıyı kullanıp, "123" kısmını ID ile degisin eger ID kullanımda degilse bu sekilde ögrenebilirsiniz.

Zaten kayıtlı olan bir ID icin yapmayınız, e-posta adresiyle verecekleri söyleseler dahi bunu yapmayınız. Her zaman üyelik baglantısı aldıgınıza emin olun ve kendi e-posta adresinizle kayıtı tamamlayin.

Eger bir üyeligi silip/aldıysanız size tam o anda tekrar kayıt olmanız önerilir cünkü baska birisi ona kayıt olursa onu kaybedebilirsiniz.

Sahte xat siteleri

Kullanıcılar sahte xat sitelerine xat sifrenizle girmeniz icin sizi ikna etmeye calısacaktır. Her zaman hatırlamanız gerekiyor ki sifrenizi SADECE xat.com da girmelisiniz. Sifrenizi xat dısındaki sitelerde asla girmeyiniz. Fake xat sitelerinde güc alma sayfası, siteye oy verme ve giris sayfası farklıdır.

Daha fazlasini buradan ögrenebilirsiniz: Phishing.

Trade dolandiriciligi

Kullanici size bi teklif sunar, ve son dakikada miktari azaltabilir. Örnegin, 1200 xats yazmak yerine, 120 xats yazabilir. Her zaman icin trade uygulamasinda yazan miktarin anlastiginiz miktar oldugunu kontrol edin 'Accept/Confirm trade' tiklamadan önce.

Ayrica özellikle EveryPower veya AllPowers satin alirken cok dikkatli olun, satici koymasi gereken tüm powersleri koymayabilir. Islemi tamamlamadan önce Powers makalesindeki tüm gücleri kontrol edin. Allpowers icin gerekli olan tüm gücler roket isareti ile isaretlenmistir.

Faydali bilgiler

Uygun Ekrangörüntüsü Almak

Sizi kazıklamaya calıstıgından süphe duydugunuz kisileri yakalamakta her zaman en iyi yol ekran görüntüsü almaktır. Eger ekran görüntüsü alma niyetindeyseniz, ekran görüntüsü tüm ekranı kapsamalı sohbetteki tüm mesajlar görünmeledilir ve diğer ekran görüntüsünde mesajların görünür oldugu bicimde kullanıcıya tıklayıp ID numarasını almalısınız.

Beni dolandirmaya calisan birini yakaladigim zaman ne yapmaliyim?

Yeterli bir delil (ekran görüntüsü veya vidyo cekimi ID) ile birlikte https://xat.com/ticket sikayet edin. Eger kanit almayi unuttuysan, gerekli bilgileri vererek bir ticket olusturun ve bir volunteers trade gecmisinizi kontrol edebilir.

Lütfen aklinizda bulundurun: Geri ödeme konusunda bir garanti YOKTUR .

Faydali baglantilar

Faydali wiki makalelerini ziyaret edin, bunlar size xat'de nasil güvende kalacaginiz ile ilgili bilgi verecektir.